hi May
I faced a huge phobia and walked into one of those Body Builder type shops and ask one of those very fit people about protein powders. I was surprised at how helpful they were...I found (I wanted low carb and as cheap as possible) Whey Protein Concentrate to be the best value.
Ok...um I have tried the Pea Protein lol and I'd rather eat dirt...it was horrid...but my daughter is happy to add a scoop to a smoothie and says she can't taste it...
The one I buy is unflavoured as I want to make mini pancakes from mine. I was craving something to bite that was low carb...So Iv'e tweaked a recipe that's VERY low carb and has a fairly bland taste that can be altered to be sweet or savoury.
I have seen some protein powders in health food stores and supermarkets here in Australia. You really need to do a bit of a drive around and compare prices...I paid $55 Australian dollars for 1.5kilos of WPC. That's a good price I think considering I make 12 small pancake from 3/4 cup of WPC. I put them into 4 portions of 3. A quick carb count and I get i carb per 3 mini pancake portions.
The Whey Protein Isolate is nearly double the price here and Ive used both and can't tell the difference. Hope this helps
I faced a huge phobia and walked into one of those Body Builder type shops and ask one of those very fit people about protein powders. I was surprised at how helpful they were...I found (I wanted low carb and as cheap as possible) Whey Protein Concentrate to be the best value.
Ok...um I have tried the Pea Protein lol and I'd rather eat dirt...it was horrid...but my daughter is happy to add a scoop to a smoothie and says she can't taste it...
The one I buy is unflavoured as I want to make mini pancakes from mine. I was craving something to bite that was low carb...So Iv'e tweaked a recipe that's VERY low carb and has a fairly bland taste that can be altered to be sweet or savoury.
I have seen some protein powders in health food stores and supermarkets here in Australia. You really need to do a bit of a drive around and compare prices...I paid $55 Australian dollars for 1.5kilos of WPC. That's a good price I think considering I make 12 small pancake from 3/4 cup of WPC. I put them into 4 portions of 3. A quick carb count and I get i carb per 3 mini pancake portions.
The Whey Protein Isolate is nearly double the price here and Ive used both and can't tell the difference. Hope this helps